- Reklama -zprávy
- Reklama -udalosti

Soud bude posuzovat Breivikovu žádost o podmíněné propuštění

Norský soud se začne v úterý zabývat žádostí krajně pravicového extremisty a masového vraha Anderse Behringa Breivika o předčasné propuštění z vězení. Jak píše agentura AFP, očekává se, že žádost Breivika, který před téměř deseti lety zabil 77 lidí, bude zamítnuta.

„Tak jako v každém právním státě, má odsouzený právo požádat o podmíněné propuštění a Breivik se rozhodl toto právo využít,“ řekl pro AFP jeho advokát Öystein Storrvik.

K soudnímu jednání byly vyhrazeny tři dny plus jeden dodatečný. Verdikt se očekává příští týden.

Breivik si odpykává 21letý trest
Z bezpečnostních důvodů se okresní soud v kraji Telemark bude jeho žádostí zabývat v tělocvičně věznice Skien, kde si odsouzený odpykává 21letý trest odnětí svobody. V Norsku šlo v té době o maximální sazbu, avšak od té doby se tamní zákony změnily, aby umožnily i delší vazební tresty.

„Tak jako v každém právním státě, má odsouzený právo požádat o podmíněné propuštění a Breivik se rozhodl toto právo využít.“
ÖYSTEIN STORRVIK, BREIVIKŮ ADVOKÁT

Breivik byl odsouzen v roce 2012 ao podmíněné propuštění může požádat poprvé po deseti letech – tato minimální lhůta uplynula loni 5. června. Jeho trest však může být neomezeně prodlužován v případě, že stále představuje hrozbu pro společnost.

Jeho setrvání ve vazbě žádá i prokuratura.

Soud v Oslu, který rozhodl o jeho vině, v době udělení trestu uvedl, že Breivik bude s velkou pravděpodobností schopen vraždit i po odpykání stanoveného trestu.

Breivik (42) 22. července 2011 před úřadem norského premiéra v Oslu odpálil dodávku naplněnou výbušninami a připravil tak o život osm lidí. Následně se přesunul na ostrov Utöya nedaleko hlavního města, kde zastřelil 69 členů mládežnického tábora Strany práce.

Rodiny obětí, které se obávají, že výslech před soudem využije k prezentaci svých politických názorů, vyzývají, aby mu byla odepřena pozornost, o kterou usiluje. Breivik své činy zdůvodnil krajně pravicovými a protiislámskými názory a odporem k multikulturalismu.

AFP připomíná, že Breivik dosavadní vystoupení v soudní síni využíval k šíření propagandy a tvrzení ze svého manifestu, který zveřejnil před spácháním útoků. Od roku 2017 začal používat nové jméno Fjotolf Hansen.

Šéf Centra pro výzkum extremismu (C-REX) Tore Björgo z Univerzity v Oslu konstatoval, že Breivik „se z ideologického úhlu pohledu nestal menším extremistou“.

„Nyní se prezentuje jako národní socialista a přestože tvrdí, že ozbrojený boj je už věcí minulosti, nijak se nedistancoval od masového zabíjení, které spáchal a které považuje za naprosto legitimní,“ uvedl.

Další články autora

Comments

PR článek

Nejnovější články