- Reklama -zprávy
- Reklama -udalosti

Dřevěné zahradní udírny jsou stále v kurzu!! 

Jste kutilové a k tomu ještě jedlíci? Pokud ano, máme tady pro vás zajímavé téma. Chtěli byste mít udírnu přímo na zahradě? Řekneme vám, kde ji seženete, z čeho se skládá a jak v ní můžete připravovat maso.

Nebojte se, nebude to nic tak těžkého – můžete si totiž postavit svépomocí dřevěnou zahradní udírnu! Pojďme se do toho pustit.  

Při výběru zahradní udírny jistě myslete na to, kolik lidí budete chtít nakrmit a čím v ní jste schopni topit. Tedy pro vás bude důležitá velikost, topní materiál a v neposlední řadě také to, jestli chcete v udírně topit dřevem z nedalekého lesa, nebo briketami.

Jistě jsou hodny doporučení dřevěné udírny, uzené maso z nich má prý podle odborníků lepší chuť než z těch kamenných. Kromě toho je dřevěnou udírnu mnohem snazší postavit. Výhodou dřevěných zahradních udíren je dobrá mobilita, skladnost a často i estetická propracovanost, doporučujeme vyzkoušet.

Jak udit maso 

Existuje mnoho způsobů, kterými se dá udit. Zde popíšeme několik následujících způsobů: uzení studeným kouřem, uzení teplým kouřem a uzení horkým kouřem.  

Uzení studeným kouřem může trvat od několika hodin po několik dní uzení masa za nízké teploty. Doba uzení se různá podle druhu zahradní udírny. V dnešních moderních udírnách ale můžete maso nechat bez dozoru při dobře nastavených parametrech klidně celou noc. 

Uzení teplým kouře dosahuje provozní teplota v udírně cca od 50 do 60 stupňů a udíme takto například slaninu, ta se konkrétně vyudí za cca 3 až 5 hodin.  

Posledním druhem je uzení horkým kouřem, teplota je nejvyšší (od 80 do 100 stupňů). Důležité je dbát na to, aby se plamen nedotýkal uzeného masa nebo jiného jídla. Kusy masa by se neměly dotýkat ani stěny udírny nebo sebe navzájem. 

Jak maso naložit 

Co se nakládání týče, je hlavně důležité vybrat kvalitní maso. To se naporcuje na požadovanou velikost (dobrá je velikost 1-1,5 kg) a pak následují dvě rozdílné cesty, kterými se můžete vydat: Nakládání na sucho, nebo do solného udícího láku.  

Sůl je možné doplnit česnekem, bobkovým listem nebo třeba jalovcem. Maso se posolí a sůl se do masa velmi pečlivě zapracuje hnětením. Osvědčený poměr je 18 g soli na 1 kg masa. Maso se vmáčkne do čisté nádoby (nepoužívejte kovovou), tak aby se mezi jednotlivé kusy nedostal vzduch.

Maso se nechá proležet dva až tři týdny – že už je připravené k uzení poznáte podle toho, že bude po celé ploše stejně červené. Pokud ale nedodržíte přesnou dobu uzení, nevadí to. 
Nakládání do láku je prosté – vyrobíte si 8% roztok kuchyňské soli (tedy 800 g na 10l vody).

Dochuťte kořením (bobkový list a pepř, nové koření, rozmarýn a tak dále). Je dobré lák krátce povařit, pak vychladit na teplotu 4 stupně Celsia, poté vložit dovnitř maso. Je fajn maso zatížit, aby bylo celé ponořené. Kuřecí se nakládá na 2-5 dní, vepřové maso 3-6 týdnů po naložení.  

Jak má vypadat správná zahradní udírna.  

Udírnu si můžete koupit, postavit, nebo již možná na zahradě nějakou máte. Pojďme se podívat na to, z čeho se udírna skládá. Zahradní udírna se skládá z topeniště, kouřovodu a s komínem.  

Kouřovod je část, která spojuje topeniště s udírnou, tato část se skládá z rozptylovače kouře, plamenolamu a dvířek do udírny. Můžete jej vyrobit například z keramického kanalizačního potrubí. Vede do horní části topeniště, kam přivádí dým. 

Udírna má kovová dvířka – jedna na úrovni topeniště a druhá do udírny. Kouřovod vede z horní části topeniště do spodní části udírny – nad ní je umístěn plamenolam a rozptylovač kouře.  

Topeniště k udírně se nachází pod zemí, přikládá se do něj kovovými dvířky a druhá jeho dvířka slouží jako ventilace (podobně, jako je tomu u krbových kamen staršího typu). Ideální je, pokud je tato část postavena z betonu, musí být také dostatečně prostorné, aby se v něm dalo topit i dřevem a aby se topný materiál nijak nedotýkal opékaného masa.

Pokud necháte u okrajů 15 cm volného prostoru, docílíte toho, že bude v udírně optimální množství kouře – při menším prostoru po okrajích by se totiž uzení masa změnilo na jeho dušení.  

Nad touto částí je již vlastní prostor pro uzení masa. Pro udržování správné teploty je dobré mít v této části teploměr.    

Další články autora

Comments

PR článek

Nejnovější články