- Reklama -zprávy
- Reklama -udalosti

Omikron způsobil v Česku skokový růst nakažených, hlásí 20 tisíc případů

Zatím nehrozí zásadní zahlcení zdravotnických zařízení.

Testy v Česku včera odhalily 20 270 nových případů nákazy. Je to skokový nárůst oproti minulému týdnu, kdy v pondělí přibylo asi o 13 tisíc nakažených méně.

Zároveň jde o nejvyšší denní přírůstek od začátku prosince 2021.

Laboratoře provedly 134 tisíc testů, asi o 27 tisíc více než před týdnem.

Výrazně stoupla i sedmidenní incidence, na 100 tisíc obyvatel připadá aktuálně 799 nakažených.

Celkový počet obětí pandemie stoupl na 36 910. Informuje o tom zpravodajský portál idnes.cz s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví.

Omikron už v Česku dominuje
Za prudkým růstem počtu nových případů je rychle se šířící varianta omikron. Zatímco minulý týden tvořil 50 procent vzorků, tento týden je to už 80 procent.

Podle Ústředního krizového štábu i přes zhoršující se pandemickou situaci zatím nehrozí zásadní zahlcení zdravotnických zařízení. Vědecké studie ukazují, že omikron je oproti variantě delta sice nakažlivější, ale průběh onemocnění je snazší.

V českých nemocnicích je aktuálně 1 660 covidových pacientů, což je sice výrazně méně než před sedmi dny, ale oproti víkendu se jejich počet zvýšil o sedmdesát. Ve vážném stavu je 276 hospitalizovaných.

Ústav zdravotních informací a statistiky předpovídá, že denní počty nakažených by se na vrcholu omikronové vlny pandemie na konci ledna mohly dostat až k 50 tisícům případů denně. Po rychlém nárůstu odborníci očekávají i rychlý pokles.

Pandemie v prosinci zpomalovala
Hranice 20 tisíc denních případů byla během pandemie překonána v Česku osmkrát. Sedmkrát to bylo loni na přelomu listopadu a prosince. Rekordních 27 937 případů testy odhalily 25. listopadu 2021.

V posledním měsíci loňského roku pandemie zpomalovala, nově nakažených začalo v mezitýdenním srovnání přibývat po Novém roce.

V pondělí se přišlo očkovat 51.515 lidí, zhruba o 28 tisíc méně než před týdnem. Více než 44 500 z nich obdrželo posilující dávku.

Ukončené očkování proti koronaviru má v Česku téměř 6,74 milionu lidí a více než 3,32 milionu dostalo posilující dávku. Nárok na vakcínu mají zájemci od pěti let.

Vláda kvůli omikronu upravila protipandemická opatření. Od pondělí se až na výjimky dvakrát týdně testují všichni zdravotníci, po pozitivním antigenním samotestu mají automaticky pět dní karanténu. Tu mohou spíše ukončit negativním PCR testem, který ale nemají povinnost podstoupit.

Další články autora

Comments

PR článek

Nejnovější články