- Reklama -zprávy
- Reklama -udalosti

Na pobřeží Peru došlo v důsledku výbuchu sopky Tonga k ekologické havárii

Tsunami zaplavily tichomořské pobřeží od Japonska po Spojené státy.
Peruánské úřady v pondělí uzavřely tři pláže znečištěné ropnými látkami, k jejichž úniku došlo pro vlny tsunami vyvolané sopečnou erupcí v souostroví Tonga.

Rafinerie Pampilla, která je součástí španělské společnosti Repsol, přiznala, že v sobotu došlo k „úniku“ ropy u pobřeží okresů Callao a Ventanilla nedaleko Limy, a to v důsledku silných vln způsobených erupcí sopky na druhé straně Tichého oceánu.

K úniku ropy došlo během její vykládky z cisterny.

Čištění pobřeží Peru od ropy (9 fotografií)
Rafinerie Pampilla neuvedla, kolik ropy se do moře vylilo, avizovala, že spolupracuje s úřady na vyčištění postižených pláží.

Národní operační středisko pro mimořádné situace mezitím ve svém prohlášení uvedlo, že situaci se podařilo dostat pod kontrolu.

Ministr životního prostředí Rubén Ramírez informoval, že ropné látky znečistily tři kilometry pobřeží podél tří pláží. Dodal, že došlo k poškození biologické rozmanitosti a připustil i možné ohrožení lidského zdraví. Z tohoto důvodu byla celá oblast uzavřena a je zákaz provádět tam všechny druhy obvyklých aktivit.

Tento zákaz se obzvlášť dotýká místních rybářů, kteří od vlády žádají, aby přísně potrestala viníka ekologické havárie a nahradila jim škody a ušlý výdělek.

Ropné látky plovoucí na hladině moře sbíraly posádky lodí, na souši je odstraňovali lidé v ochranných oblecích.

Společnost Pampilla by mohla čelit pokutě až 34,5 milionu dolarů, uvedlo ministerstvo životního prostředí. Případem se již zabývá příslušná prokuratura.

Jak připomněla agentura AFP, v „neobvykle vysokých“ vlnách vyvolaných erupcí podmořské sopky u pobřeží ostrovního státu Tonga se v sobotu na pláži na severu Peru utopily dvě ženy.

Výbuch podmořské sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai byl tak silný, že byl zaznamenán na celém světě. Erupce vyvolala vlny tsunami, které zaplavily tichomořské pobřeží od Japonska po Spojené státy.

Jižní část Peru, vzdálená od Tongy přibližně 10 600 kilometrů, zaznamenala mírné záplavy v několika pobřežních oblastech, kde úřady musely evakuovat desítky obyvatel.

Další články autora

Comments

PR článek

Nejnovější články