- Reklama -zprávy
- Reklama -udalosti

V Česku byl nalezen středověký hrob s kostrou ženy, která měla tmavou pleť

Na daném pohřebišti se začalo pohřbívat někdy v 11. až 12. století.

PRAHA. Českým archeologům se povedl neobvyklý nález. Na hradisku Tetín v okrese Beroun byl objeven hrob, který ukrýval kosterní pozůstatky patřící starší ženě. Zajímavé a nečekané je, že tato žena byla černé pleti.

Zprávu přinesla v sobotu zpravodajská stanice ČT24.

Archeologové nedaleko Kostela sv. Kateřiny narazily na několik hrobů. Místo leží v areálu ranostředověkého hradiště. Archeologové odebrali pozůstatky a na přelomu ledna a února loňského roku je odeslali k analýze.

Vědce nejvíce zaujala jedna z koster – na území Česka jde o něco mimořádného. Z popisu kostí se totiž ukázalo, že tato dospělá žena musela být návštěvnicí z velké dálky; vlastnosti její lebky odpovídají tomu, že šlo o černošku nebo míšanku.

Podle kostí lze usuzovat, že zemřela ve věku 40 až 50 let. Důkazy pro její černošský původ jsou poměrně silné. Pokud se to potvrdí, mohly by být pozůstatky důležitým dokladem širších kontaktů středověkých Čech s okolním světem.

„Drobné výrůstky v dutinách horních čelistí indikují chronický zánět dutin, což lze interpretovat jako výsledek dlouhodobého nachlazení. Z toho vyplývá, že dotyčná žena žila v prostředí, na které nebyla adaptována,“ uvedli archeologové.

To, kdy žena žila a umřela, nelze bez dalších materiálních nálezů přesně určit. Na daném pohřebišti se začalo pohřbívat někdy v 11. až 12. století.

Na území Česka se ve středověku dostávali poměrně běžně poutníci, návštěvníci a obchodníci z dalekých zemí. České království bylo součástí Evropy, která už tehdy propojovala rozsáhlé sítě mezinárodních obchodních i kulturních tras.