- Reklama -zprávy
- Reklama -udalosti

Co vyzkoušet windsurfing?

Pozorovali jste někdy ze břehu lidi elegantně se prohánějící po vodní hladině na prkně s plachtou? Pokud ano, je dost možné, že jste si sami říkali, jak by bylo skvělé windsurfing také vyzkoušet. A měli jste naprostou pravdu, skvělé to opravdu je. Jak ale s windsurfingem začít? 

Proč se věnovat windsurfingu

Windsurfing je oblíbeným vodním sportem, který vám může přinést celou řadu výhod. V první řadě vám u možní být v kontaktu s přírodou, ať již budete plachtit na Slapech, nebo třeba v Egyptě. Jízda na windsurfu člověku také dodá skvělý pocit svobody ve chvíli, kdy s větrem v plachtě doslova poletíte po hladině. V neposlední řadě je windsurfing skvělá zábava, při které se můžete skvěle zrelaxovat. 

I když se to při pohledu nemusí vždycky zdát, windsurfing je fyzicky poměrně náročný a nutí vás zapojit celou řadu svalů, především ty břišní a zádové, stejně jako nohy a ruce. Při vyjížďce vydáte opravdu hodně energie a můžete proto počítat i s tím, že při pravidelném ježdění shodíte nějaké to kilo. 

Jak se naučit na windsurfingu

Každý, kdo chce začít s windsurfingem bude samozřejmě potřebovat základní vybavení. Myslí se tím samotné prkno, plachta a také sedací trapéz. Pokud není ještě horké léto, hodin se i neopren. Cena kompletní výbavy pro windsurfing se typicky pohybuje na úrovni čtyřiceti nebo padesáti tisíc korun.

Nikde není ale řečeno, že si musíte výbavu hned celou kupovat. U všech větších jezer fungují půjčovny vybavení, často také v kombinaci se školou windsurfingu. Právě lekce s instruktorem jsou tím nejlepším způsobem, jak se tomuto sportu co nejrychleji naučit. 

Kde se dá v Česku surfovat

Obecně platí, že pro windsurfingové začátky jsou vhodné takové vodní plochy, na kterých to nebude ke břehu nikdy příliš daleko, do vody se bude vstupovat snadno a ani větru nebudou bránit žádné překážky. Vhodné jsou vodní plochy s rovnými plážemi. Vybírejte si samozřejmě i dobu, kdy nebude foukat příliš a ani s vlnami to nebude nikterak dramatické. 

Míst, kde se dá v Česku provozovat windsurfing, je celá řada. Velké oblibě se těší nádrž Lipno, přehrada Slapy, Nechranická přehrada, vodní nádrže Nové mlýny nebo třeba vůbec nejmladší přehrada v Česku, Slezská Harta. Na těch největších přehradách si vybavení půjčíte.

Výběr vybavení

Pokud si z nějakého důvodu budete potřebovat vybavení skutečně pořídit, dbejte na to, abyste si koupili prkno se středovou ploutví, které je alespoň 70 cm široké a ideálně má zdrsněný povrch na horní straně. Začátečníci by se také měli vyhýbat vybavení, které představují velké plachty na windsurfing, které jsou určené pro zkušené jezdce, nebo dokonce závodníky. Především při koupi staršího prkna je důležité se ujistit, že je kompatibilní s plachtou a je možné použít dostupné stěžně na windsurfing.

Při výběru trapézu je možné volit trapéz bederní, který se upevňuje v oblasti pasu a nikterak neomezuje jezdce v pohybu v průběhu jízdy. Druhou možností jsou sedací trapézy na windsurfing, které mají upevňovací hák níže položený a popruhy jsou umístěny v oblasti nohou, což zajišťuje, aby hák nevyjížděl příliš nahoru. Stejně jako ostatní vybavení i trapézy jsou dostupné v celé řadě variant. Hlavním kritériem při jejich výběru je samozřejmě pohodlí. 

Závěr

Windsurfing je sport, který určitě stojí za to vyzkoušet. Dokáže vám pomoci zlepšit fyzičku, budete se u něj bavit a zažijete mnoho krásných chvil. Začít s windsurfingem není složité, stačí přitom dodržovat několik základních pravidel.

Další články autora

Comments

PR článek

Nejnovější články