- Reklama -zprávy
- Reklama -udalosti

Elektrický nakladač Bobcat T7X

Prestižní veletrh spotřební elektroniky CES 2022 v Las Vegas nevynechala ani americká společnost Bobcat, která spadá pod křídla jihokorejského koncernu Doosan. V pouštním městě hazardu představila značka Bobcat svůj první plně elektrický nakladač T7X.

Bobcat T7X je pásový nakladač, který se v porovnání s elektrickou konkurenci odlišuje tím, že je opravdu plně elektrický. To znamená, že veškerou hydrauliku pro zvedání lžíce nahrazuje elektrický pohon. Tím se významně snižuje celková hlučnost stroje, eliminuje potřeba zahřátí provozních kapalin a jejich doplňování nebo výměny.

Zájem o nákup elektrických nakladačů Bobcat T7X již projevila americká společnost Sunbelt Rentals, která se zabývá pronájmem stavební techniky. V USA má celkem 1025 obchodních lokací a tisíce kusů stavebních strojů. Doosan Bobcat už ale není v tomto oboru zdaleka sám. Český elektrický nakladač e-Dapper se ukázal na Mezinárodním strojírenském veletrhu již v roce 2019.

Volvo ohlásilo, že končí s vývojem dieselového pohonu pro menší nakladače a bagry. A firma Caterpillar představila 26tunový elektrický bagr s 300kWh baterií. Zástupci společnosti Bobcat však tvrdí, že elektrický stavební bagr T7X je oknem do budoucna v oblasti kompaktních zařízení. Nakladač do zásuvky T7X je navržen a vybaven tak, aby překonal svou konkurenci s naftovým pohonem.

Srdcem T7X je 62kWh lithium-iontová baterie. Každé nabití může podporovat běžné denní pracovní operace po dobu až čtyř hodin nepřetržitého provozu a celý den provoz při přerušovaném používání. Na rozdíl od jiných kompaktních nakladačů se T7X nespoléhá na hydraulický systém pro přenos energie. Vše tak řídí elektromotory, což přináší řadu výhod.

Mezi ně se řadí rychlejší starty, jednodušší údržba a současně i nižší provozní náklady. Bobcat T7X se může pochlubit okamžitým točivým momentem, který je až třikrát větší než v případě tradičních nakladačů. Jedinečný přístup k navrhování prvního skutečně plně elektrického kompaktního pásového nakladače vytvořil nové příležitosti k integraci špičkového softwaru.

Díky němu je T7X inteligentnějším a produktivnějším pracovním strojem, který operátorům pomůže dokončit práci rychleji. Ke své činnosti vlastně potřebuje jen přísun elektrického proudu a litr ekologické chladicí kapaliny v chladicím systému. S celkově menším počtem dílů, součástí a kapalin se v praxi výrazně snižují provozní náklady na pravidelnou údržbu a opravy.

S kratším časem stráveným při údržbě a opravách se zkracuje i pracovní doba respektive čas potřebný v minulosti na stejné úkony. Úniky kapalin, které mohou kontaminovat půdu, spodní vodu a znečistit hotové povrchy, jsou v tomto případě eliminovány. Na nový Bobcat nebudou pasovat dosud vyráběné díly. Firma rovnou odprezentovala i zcela novou sérii čistě elektrického příslušenství. K dispozici pro model T7X tak bude zemní vrták, smeták nebo drapák.

Další články autora

Comments

PR článek

Nejnovější články